1. Anasayfa
 2. Genel

Bursa Gürsu’da Cambazlar çiftçisinin beklentisi: Mazot

Bursa Gürsu’da Cambazlar çiftçisinin beklentisi: Mazot
0
Izopoint - Yalıtım ve Yapı Kimyasalları

Herkes Duysun ekibi “Mahallemin Muhtarları” programı kapsamında Bursa’nın Gürsu ilçesine bağlı Cambazlar Köyü’nü ziyaret etti. Köydeki geçimin ağırlıklı olarak tarım üzerinden sağlandığını söyleyen mahalle halkı, maliyetlerin yükselmesine de sitem etti.

Duygu TAŞKIRAN – M. Taha ÇELİKBAŞ – Reyhan ÖZBAKIR – Herkes Duysun
BURSA (İGFA) –
Mahallemin Muhtarları programı kapsamında bu hafta Bursa’nın Gürsu ilçesine bağlı Cambazlar köyünü ziyaret edip, mahalle halkının sıkıntılarını ve taleplerini dinledik. Vatandaşlar mazot fiyatlarına isyan ederken, tarım ilaçlarının maliyetinden de yakındı.

Genel duruma bakıldığında mahalleden memnun olduklarını ifade eden vatandaşlar, ekonomik anlamda yaşadıkları bazı sıkıntılardan da bahsetti. Artan maliyetler ve refahın düşmesi sonucunda hayvancılık ile uğraşan kimsenin kalmadığını, bu sebeple de istihdamın çiftçilik üzerinden sağlandığını dile getirdiler.

“MALİYETLERİMİZ GİTTİKÇE ARTTI”

Tarım yaparken ağırlıklı olarak meyve yetiştiriciliği yaptıklarını söyleyen bir vatandaş, “Gürsu bölgesi meyve üreticiliği üzerinden geçim sağlıyor. Ağırlı olarak da armut ve şeftali yetiştiriliyor. Meyveden yana bazı sıkıntılar mevcut. İşler bir sene iyi gidiyorsa bir sene kötü gidiyor. Bizim mali iyiliğimiz ihracata bağlı, ihracatın önü açılırsa gidişatın yönü olumlu anlamda değişir. Yabancı paraların yükselmesinden dolayı maliyetlerimiz de gittikçe arttı. Örneğin mazot; devlet mazota çok komik rakamlarla destek veriyor. İlaç maliyetleri de ona göre… Geçen yıl 200 bin lira ilaç maliyetim vardı, şimdi ise bu maliyet 450-500 bin lirayı geçti. Bunlar bizi çok zorluyor.” diye konuştu.

Cambazlar Mahalle Muhtarı Hasan Efe ise Herkes Duysun mikrofonuna konuşmaktan kaçındı.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir