1. Anasayfa
 2. Siyaset

Genel Başkan Bilgen’den siyasete felsefik bakış

Genel Başkan Bilgen’den siyasete felsefik bakış
0
Izopoint - Yalıtım ve Yapı Kimyasalları

HİSAR Derneği’nin haftalık toplantısına katılan Türkiye’nin Sesi Partisi Genel Başkanı Ayhan Bilgen, alternatif toplumsal siyaset adına siyasetin merkezin partilerin değil halkın konulması gerektiğini savundu.

N. Asuman ÖZER / ANKARA (İGFA) – HİSAR Derneği’nin “Alternatif Toplumsal Siyaset” konusu işlediği sohbete Dernek Başkanı Avukat Yusuf Ziya Kıvanç’ın “Adalet Sisteminin Önemini” vurgulayan açılış konuşmasıyla başladı.

Haftanın konuğu Türkiyenin Sesi Partisi Genel Başkanı Ayhan Bilgen’in konuşmasıyla devam eden toplantıda Bilgen’in Yunan Filozofu Aristo ve Aristokrasiye vurgu yapması dikkat çekti.
Siyasi partilerdeki pramit şeklindeki örgütlenmeden ve partinin değişmezi genel başkan otoritesinden bahseden Bilgen ABD’de parti teşkilatının olmadığını, sadece seçim zamanı çalışan seçim ofislerininin olduğunu söyledi.

Ayhan Bilgen, ülkemizde genel başkanın seçtiği delege ve delegenin seçtiği genel başkan döngüsünün değişmesi gerektiğini vurgulayarak bu sistemde demokrasiden bahsedilemeyeceğini söyledi. Toplantıda en ilgi çeken ikinci konu ise Bilgen’in siyasetin merkezine partilerin değil, halkın konulması gerektiğini söylemesi oldu.

“Eski siyaset alışkanlıkları siyasette toplumu aktif özne olmaktan çıkarıp pasif nesne, oy deposu haline getiriyor” diyen Bilgen, “Eski Yunan’dan beri siyaset felsefesi, insanca yaşam için erdemli bir tercih olarak kabul edilir. Kişisel kariyer hesapları, kapalı kulis siyaseti ve halktan kopuk ittifak hesapları muhalefete ve siyasete olan güveni derinden sarstı” dedi.

Korku ortamının seçmenin tercihlerini etkileyeceğini ve elindekini de kaybetme refleksiyle oy kullanacağını söyleyen Bilgen, “Alternatif siyasetin yeni bir düşünsel sentez yapması, yeni yüzlerle hareket etmesi, yeni bir güven verecek söz üretmesi gerekiyor” diye konuştu.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir