Kürşat BİLGİN Hukukçu Yazar


Pazar Sohbeti

Yapay Zeka ile gelişime ayak uydurmak.


Bu pazar bir süredir kafamı kurcalayan ve kendi alanım dışında ve de gündemden uzak ama topluma insanlığa büyük katkı sağlayacağını düşündüğüm bir konuya köşemi ayırmak istedim.

Dikkatimi bu konuya celp etmemin nedeni ise bir tablo düşünün. Ressamı yok ama bu tablo kendine göre resimler beliriyor üzerinde.

Ve müzayede de 7 -10 bin dolar arasında satışa çıkan bu tablo 432 bin dolar gibi rekor bir fiyata satılıyor.

Araştırmaya karar verdiğim bu konunun detaylarına indikçe dikkatimi daha da çekti.

Yapay Zeka…

Bilim kurgu filmlerinden alıştığımız bu başlık artık günümüzde gerçekleşmiş bir durumda.

Bir algoritma üzerine gerekli ve doğru verileri yüklediğiniz anda üretkenlik ve zaman kalitesini daha kısa sürede alabiliyormuşsunuz. Mesela bu tabloya 14. yüzyıldan 20. yüzyıla kadar çizilmiş 15 binden fazla eser yüklenmiş ve algoritma, eserleri inceleyerek kendi resimlerini çizmeye başlamış.

Başka hangi alanlarda kullanılıyor, nerelerde işlem görüyor ve insanlığa ne faydası olacak, en önemlisi de ülkemizde bu çalışmalar ne konumda diye düşünmeden edemedim.

Yaptığım istişareler neticesinde güzel yurdumuzun bilim insanlarının bu konuya epey mesai harcayıp beyin yorduğunu görmek ise ayrıca sevindirdi beni.

Yetkili bir bilim insanından bu konuyu birinci elden bilgi almak adına harekete geçtiğimde Mimar Sabah Eminenur Özyıldırım ismine ulaştım.

Elektronik ortamda merakımı celbeden konuları içeren mailime yoğun çalışmalarından özveride bulunarak anlayacağımız dilde kaleme aldığı yazısını hevesle okudum.

Kendisinden izin alarak bu bilgi paylaşımını köşeme taşımak istediğimi belirttiğimde memnun kaldığını, bilgilerin paylaşılarak değer kazandığını, yaşanabilir bir dünyanın paylaşım ile olacağını dile getirerek teşekkürlerini sundu.

Kesintisiz mailini siz okurlarıma sunuyor ve Artificial Interior Designer Mimar Sabah Eminenur Özyıldırım’a teşekkürlerimi sunuyorum.

 

Merhaba Kürşat Bey,

Yapay zekâ kavramı, bilimsel ve teknolojik gelişmeler neticesinde her fonksiyon ve disiplin için kaçınılmaz bir araç niteliği haline gelmiştir. Küresel perspektifle bu araştırmaları incelediğimizde bugün, gerçek zamanlı olarak insan hareketlerinin tahmini, ses tanıma sistemi ile beste yapan optimizasyonlar, deep learning ile açık arttırmalara çıkan eserleri görmekteyiz. Bu dönüşüm çağı aslında bizlere sistem içerisinde yer almayı ve sürece dahil olmayı öğretmektedir. Kodlama ile tüm disiplinler içerisinde yardımcı fonksiyonlar üretmek mümkün. Yapay zekâ içerisinde özelleştirilmiş bir alanda Generative Adversarial Networks üzerine yaptığımız araştırma ve analizler ışığında input-output kıyaslamalarını en popüler çalışmalardan biri olan ’pix2pix’ üzerinde görebiliriz. Çizimlerin gerçek formata çevrilmesi, pikseller üzerinde netlik ve renk oranlarının artırılması, siyah beyaz resimlerin renkli hale çevrilmesi, gündüz çekilen fotoğrafların gece ya da yağmurlu hava şartlarındaki halini optimizasyonlar sayesinde deneyimleyebiliriz. Çalışma prensibi özetleyecek olursak süreç, talebin işlem görmesi ve uygunluğunun tespiti ile başlar. İlgili veri kümesi tanımlanır ve incelemeye sunulur. Daha sonra uygulanacak algoritma sürece dahil edilir ve eğitilmeye başlanır. Verilerin artmasıyla optimizasyonun doğruluk payı artar. Çeşitli deneme ve testler ile sonuçlar netleştirilir. Bu süreç bizlere üretkenlik ve zamanın kalitesini sağlamak konusunda ek olanaklar sunar. Bir algoritmanın 10.000 kareyi inceleyip data kümesine dahil etmesi ile insanın bu işlemi aynı sürede yapması ve daha sonra da bu karelerin hepsini hatırlaması normal şartlarda mümkün değildir. O halde yapay zekâ ve uygulamaları insan tasarımı ürünler olarak değerlendirilmeli ve bizzat bu sürecin içerisinde yer almalıyız. Çünkü günümüz koşullarında daha verimli, enerji tasarruflu ve uzun ömürlü tasarımların/ürünlerin oluşması buna bağlıdır. Bu bağlamda biz tasarımcılar sürece kendi algoritmalarımızla dahil olma ve varlığımızı tasarımlarımızla yaşatma hedefinde araştırmalarımızı yapmakta ve aplikasyon modelleri üzerine çalışmalarımızı genişletmekteyiz.

Mimar Sabah Eminenur ÖZYILDIRIM

Artificial Interior Designer