Ankara Şeker Fabrikası 58 yaşında

MHP "askıda ekmek" kampanyası başlattı

Keşan Belediye Başkanı Helvacıoğlu muhtarlara "muhtar çakmağı" hediye etti

Malkara'da trafik kazası: 2 yaralı

Hayrabolu'da Muhtarlar Günü kutlandı

"Kooperatifçilik Otobüsü" Edirne'ye geldi

Keşan Belediye Başkanı yazlıkçıların emanet ettiği sokak kedisini makamına aldı

Edirne'den kısa kısa

Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Büyükdede, Tekirdağ'da

Malkara'da kan bağış kampanyası düzenlendi

Ankara Şeker Fabrikası 58...

MHP "askıda ekmek" kampan...

Keşan Belediye Başkanı He...

Malkara'da trafik kazası:...

Hayrabolu'da Muhtarlar Gü...

Yükleniyor

Yükleniyor

Yükleniyor"Turşucu köy" kışa hazır

"Turşucu köy" kışa hazır

BURSA (AA) - SINAN BALCIKOCA - Türkiye'nin tursu üretiminde önde gelen merkezlerden Bursa'nin Orhangazi ilçesine bagli kirsal Gedelek Mahallesi'nde üreticiler bugünlerde yogun mesai yapiyor.

Eskiden köy statüsünde olan mahallede, 3 kusaktir dogal yöntemlerle üretilen, iç piyasadan yogun talep alan ve 120 ülkeye ihraç edilen tursularin yapimi devam ediyor.

Üreticiler, 1 kilogramlik siselerden 10 tonluk varillere kadar kurduklari tursulari hem toptan hem de perakende satiyor.

Biber ve lahana gibi sebzelerden tursularini hazirlamayi sürdüren Gedelek halki, bu sezon yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgini nedeniyle satislarin büyük ölçüde artmasini bekliyor.

Mahalle muhtari Mehmet Dönmez, AA muhabirine yaptigi açiklamada, Gedelek'te tursunun yaklasik 70 yildir temel geçim kaynagi oldugunu söyledi.

Dönmez, mahallenin tursu üretiminde marka haline geldigini belirterek, imalatta yeni sistemler sayesinde kapasitelerinin arttigini ifade etti.

Geçen dönem salgin nedeniyle perakende satislarin iyi oldugunu ancak toptanda sikinti yasadiklarini dile getiren Dönmez, "Bu yildan çok umutluyuz. Bu yil tursuda patlama bekliyoruz. Talepleri karsilamak için hazirlikliyiz. Çok güzel bir yil bekliyoruz. Su anda ön siparisler geliyor." dedi.

Dönmez, devletin pandemi sürecinde de ticaret yapanlarin arkasinda oldugunu ve destegini sürdürdügünü, bu durumda kendilerine de kaliteli ürün üretip pazara sunmanin kaldigini söyledi.

Üretim kapasitelerinin yillik 50 bin ton oldugunu bildiren Dönmez, söyle devam etti:

"Biz bu yil bu kapasitenin üzerine çiktik. Çiftçilerimizin elinde kalan ürünleri aldik. Fazla tursu kurduk, Allah'in izniyle satilacagini umuyorum. Su mevsimde halen disaridan mal geliyor. Tursu kurmaya devam ediyoruz. Sebze üreticilerinden her gün telefon geliyor. Onlarin elinde kalan ürünleri satin alip tursusunu kuruyoruz."

- "Karinca gibi çalisiyoruz"

Gedelek Tarimsal Kalkinma Kooperatifi Baskani Mustafa Sener de tursu kurma sezonunun sonuna yaklastiklarini belirtti.

Sezonun bereketli geçtigini söyleyen Sener, "Çok fazla üretim yaptik. Tüm tursu kaplarimizi doldurduk. Özellikle yurt disina daha fazla ürün satmayi planliyoruz. Karinca gibi çalisiyoruz. Kisin da nimetlerinden faydalanmak istiyoruz. Bu kistan umutluyuz. Insallah iyi olacak. Allah nasip ederse kisa bereketli sekilde giriyoruz, ürünümüz bol." diye konustu.

Yaklasik 20 yildir tursu imal eden Mehmet Açikgöz, isletmesindeki hazirliklarin büyük ölçüde tamamlandigini dile getirdi.

Salataliklarda tursu kurma isleminin bittigini, biber çesitlerinde ise üretiminin sürdügünü belirten Açikgöz, sunlari kaydetti:

"En çok salatalik, lahana ve aci biber çesitlerinden tursu kurduk. Varillerimizi doldurduk. Ayrica talep üzerine bosalan varillerimizi doldurmaya devam ediyoruz. 12 aylik stok yapiyoruz. Özellikle salgin dolayisiyla ciddi bir talep var. Ayrica mahallemizde simdiye kadar Kovid-19 vakasina rastlanmadi. Çünkü tursunun virüslere karsi bagisikligi artirici etkisinin oldugu biliniyor. Bu yil satislarda patlama olacagini tahmin ediyoruz. Onun için çok fazla tursu kurduk."


Haber Kaynak :