Dünya Yaşlılar Günü

Kırklareli'nde uyuşturucu operasyonunda yakalanan 4 zanlı tutuklandı

Söğütlü Belediye Başkanı Özten'den Romanlar'a ziyaret

Kırklareli'nde kimyasal madde yüklü tırda çıkan yangın söndürüldü

Çanakkale'de kaçak sigara operasyonu

Edirne'den kısa kısa

Kırklareli'nde 68 litre kaçak içki ele geçirildi

Çanakkale'de kaçak sigara operasyonu

Kocaeli'de kanalizasyona düşen köpek yavrusunu itfaiye kurtardı

Hayırsever iş adamı Yalova'da 20 derslikli ilkokul yaptıracak

Dünya Yaşlılar Günü

Kırklareli'nde uyuşturucu...

Söğütlü Belediye Başkanı ...

Kırklareli'nde kimyasal m...

Çanakkale'de kaçak sigara...

Yükleniyor

Yükleniyor

YükleniyorTÜBİTAK destekli elektrikli asansör motoru üretildi

TÜBİTAK destekli elektrikli asansör motoru üretildi

SAKARYA (AA) - Sakarya Uygulamali Bilimler Üniversitesi (SUBÜ) Teknoloji Fakültesi Mekatronik Mühendisligi Bölümünce, TÜBITAK destekli proje kapsaminda, yerli imkanlarla yüksek enerji verimliligine sahip dislisiz asansör motoru gelistirildi.

Üniversiteden yapilan açiklamaya göre, SUBÜ Teknoloji Fakültesi Mekatronik Mühendisligi Bölümü ögretim elemanlarindan Dr. Mücahit Soyaslan'in yürütücüsü oldugu, TÜBITAK tarafindan desteklenen "Asansör Tahrik Sistemleri Için Distan Rotorlu Sürekli Miknatisli Bir Senkron Motorun Tasarimi ve Üretimi" baslikli proje tamamlandi.

Ayrica TÜBITAK Efficiency Challenge Elektrikli Araç Yarislari'na katilmak üzere gelistirilen "Revolt" isimli elektrikli araç için de elektrik motoru tasarim çalismalari tamamlanarak üretim asamasina geçildi.

Açiklamada görüslerine yer verilen Soyaslan, proje kapsaminda dislisiz bir asansör motoru üretildigini aktardi.

Yerli imkanlarla yüksek enerji verimliligine sahip, halatli veya kayisli motor olarak kullanilabilecek özgün bir tasarim elde edildigini belirten Soyaslan, sunlari kaydetti:

"Distan rotorlu elektrik motorunun tasarimi sirasinda gerçeklestirilen optimizasyon islemleri, parametrik çözüm çalismalari, sonlu elemanlar analizleri, yapisal/termal analizler, mekanik iyilestirmeler ve prototip üretimi ile motor tasarimi ve uygulamasi konularinda literatüre önemli katkilar saglandi. Projede SUBÜ Teknoloji Fakültesi Mekotronik Mühendisligi Bölümü Ögretim Üyesi Prof. Dr. Osman Eldogan, Tokat Gaziosmanpasa Üniversitesinden Prof. Dr. Ahmet Fenercioglu ve Trakya Üniversitesinden Ögretim Görevlisi Yusuf Avsar da yer aldi."

Soyaslan, motor çalismalariyla bu yilki yarislarda, SUBÜ'nün elektrikli araci Revolt'un yerlilik oranini artirmayi ve iyi bir derece elde etmeyi hedeflediklerini anlatti.

Çalismalar neticesinde yüzde 91 verime sahip, tekerlege monte edilerek dogrudan tahrik imkani saglayan firçasiz bir dogru akim motoru tasarladiklarini aktaran Soyaslan, "Hem asansör motorlari hem de elektrikli araç motorlari için tasarim ve proje çalismalarimiz devam ediyor. Farkli üniversitelerden alaninda uzman hocalarimizin yer aldigi ekibimizle yeni bir TÜBITAK projesi üzerinde çalisiyoruz. Proje neticesinde üretilecek motoru, seri üretime geçirmek isteyen firmalar oldukça heyecanli. Tasarladigimiz ve ürettigimiz motorlarin patent basvurularini gerçeklestiriyoruz. Uygulama noktasinda öncü olmak, üniversitemizin temel hedefleri arasinda yer aliyor. Ürüne dönüsmeyen ve katma degeri olmayan projeler, zaman ve kaynak kaybina neden oluyor. Enerjimizi ve genç potansiyelimizi katma degeri yüksek projelerde kullanmamiz gerekiyor." ifadelerini kullandi.


Haber Kaynak :