Edirne'de kadına yönelik şiddetle mücadele kapsamında başlatılan "Mercan Seferberliği"nde fidanlar toprakla buluştu

Kültür ve Turizm İl Müdürü Soytürk'ten fotoğraf sanatçılarına teşekkür belgesi

Türkiye'de konut ya da taşıt satın almak isteyenler ayda 719 TL biriktiriyor

Edirne'de sokaklara yerleştirilen otomatlardan plastik ve cam atık karşılığında hayvanlara mama alınabilecek

Edirne'de hayırsever iş adamı 112 Acil Sağlık İstasyonu yaptıracak

Bilecik'te telefonunun sesi kısılınca ulaşılamayan yaşlı kadın ekipleri alarma geçirdi

KriptoVeteran ekibi kripto para sektörünü yorumladı

Gaziantep'te toprak piresi mücadelesi

Malatya'da Özal ve Fendoğlu sergisi ilgi gördü

Pazaryeri'nde arıcılara yüzde 50 hibe ilaç desteği

Edirne'de kadına yönelik ...

Kültür ve Turizm İl Müdür...

Türkiye'de konut ya da ta...

Edirne'de sokaklara yerle...

Edirne'de hayırsever iş a...

Yükleniyor

Yükleniyor

YükleniyorTOBB Yönetim Kurulu Üyesi Matlı: "Türkiye ekonomisi 2021'de yeni başarı hikayeleri yazacaktır"

TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Matlı: "Türkiye ekonomisi 2021'de yeni başarı hikayeleri yazacaktır"

BURSA (AA) - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Yönetim Kurulu Üyesi Özer Matlı, kalıcı ve sağlıklı büyüme için yapılacak köklü değişiklikler ve alınacak yeni tedbirlerle Türkiye ekonomisinin 2021 yılında da yeni başarı hikayeleri yazacağına inandıklarını bildirdi.

Bursa Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı da olan Matlı, yazılı açıklamasında, 2020'nin dördüncü çeyreğine ilişkin Gayrisafi Yurt İçi Hasıla (GSYH) verilerini değerlendirdi.

Tüm dünyanın sosyal ve ekonomik açıdan tarihi sınavdan geçtiği bir dönemde Türk ekonomisinin yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının etkilerinin en ağır hissedildiği ikinci çeyrek haricinde büyüme trendi gösterdiğine değinen Matlı, yaşanan olumsuzluklara rağmen Türkiye'nin sağlık sektöründeki başarısını ekonomi yönetiminde de gösterdiğini vurguladı.

Ekonominin geçen yıl yüzde 1,8 büyüme başarısı gösterdiğini hatırlatan Matlı, şöyle devam etti:

"İş dünyasının beklentileri ve talepleri doğrultusunda hükümetimizin aldığı önlemler ve uyguladığı politikalarla Türk ekonomisi, tüm dinamikleriyle dünyada yeni bir başarı hikayesine imza atmıştır. Bu başarı, pandemiye rağmen inanmaktan, azimle üretmekten asla vazgeçmeyen 83 milyonun başarısıdır. Küresel ekonomide ABD, yılın son çeyreğinde yüzde 4 büyümesine karşılık yıllık yüzde 3,5 daraldı. Yine Avrupa Birliği (AB) ekonomisi son çeyrekte yüzde 0,4, yıllık 6,4, Avro Bölgesi ise dördüncü çeyrekte yüzde 0,6, yıllık da yüzde 6,8 küçüldü. Keza AB'nin nüfus ve ekonomik açıdan en büyük ülkesi Almanya da son çeyrekte yüzde 0,3 büyümesine rağmen yılın tamamında yüzde 3,7 küçüldü. Her zaman ifade ettiğim gibi krizlerden büyüyerek çıkmayı başaran Türkiye, dünyada yüzde 2,3 büyüyen Çin'in ardından yılı pozitif büyüme rakamıyla kapatarak küresel ekonominin gözdesi olmuştur."

Matlı, elde edilen başarının 2021 yılında da artarak devam edebilmesi için salgının etkilerinin sürdüğü sektörlerin beklentilerinin karşılanmasının kritik derecede önemli olduğunu belirtti.

Salgının yol açtığı ekonomik durgunluğun geride kaldığına inandığını kaydeden Matlı, "Türkiye'nin 2020 yılını pozitif büyümeyle kapatmasıyla, önümüzdeki hafta Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanması beklenen reform paketi çok daha önemli hale gelmiştir. Kalıcı ve sağlıklı büyüme için yapılacak köklü değişiklikler ve alınacak yeni tedbirlerle Türkiye ekonomisi 2021 yılında da yeni başarı hikayeleri yazacaktır." ifadelerini kullandı.