Bursa'da ahşap evde çıkan yangın söndürüldü

Limak Enerji Balıkesir Bölge Müdürlüğünün yeni binası açıldı

Bursa'da marketten hırsızlık yapan 4 şüpheli gözaltına alındı

AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Landrut, Bursa'da fabrika ve tarımsal üretim tesislerini gezdi

Kocaeli'de 6 evden hırsızlık yaptığı öne sürülen zanlı tutuklandı

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, İzmit'te ziyaret ve incelemelerde bulundu

Mudanya Kaymakamı Faik Sözer, buğday ekimi yapan çiftçileri ziyaret etti

Manyaslı ziraat mühendisi tanesi 900 gram olan ayvalar yetiştirdi

Bursa'da karantinadakilere "vitamin destek paketi"

Kırklareli'nden kısa kısa

Bursa'da ahşap evde çıkan...

Limak Enerji Balıkesir Bö...

Bursa'da marketten hırsız...

AB Türkiye Delegasyonu Ba...

Kocaeli'de 6 evden hırsız...

Yükleniyor

Yükleniyor

YükleniyorTBMM Başkanı Şentop: "Türkiye salgın sürecini en az zararla yürüten ülkelerden"

TBMM Başkanı Şentop: "Türkiye salgın sürecini en az zararla yürüten ülkelerden"

TEKIRDAG (AA) - TBMM Baskani Mustafa Sentop, "Salgin sürecinde herkes zarar etti ama diger ülkelerle mukayese ettigimizde, saglik sistemi bakimindan, salginin ekonomiye etkileri bakimindan Türkiye süreci en az zararla yürüten ülkelerden birisidir." dedi.

Kentte protokol üyelerince karislanan TBMM Baskani Sentop, Hayrabolu ilçesinde Güzelce Hasan Bey Camisi'nde cuma namazini kildi. Sentop, cami çikisi esnafi selamlayarak "hayirli isler" diledi. Kizinin saglik sorunlari oldugunu belirten bir vatandasi dinleyen Sentop, sorunun çözülmesi için yetkililere talimat verdi. Sentop daha sonra Hayrabolu Kaymakami Mehmet Sülün ile Hayrabolu Belediye Baskani Osman Inani ziyaret etti.

- Vatandaslarla bir araya geldi

Sentop, yapimi devam eden Tekirdag-Hayrabolu kara yolunda çalismalari inceleyip yetkilerden bilgi aldi. Incelemelerin ardindan Sentop Delibedir Mahallesi'nde vatandaslarla bir araya gelerek sohbet etti.

Sentop, burada yaptigi konusmada, koronavirüsün bütün dünyayi etkiledigini söyledi. Dünyanin gündemindeki agirlikli konunun Kovid-19 salgini oldugunu ifade eden Sentop, "Herkes 'Yeterli tedbir aldin, almadin' konusunu tartisiyor. Ülkemizde bu salgindan çok etkilendi. Salgin sürecinde herkes zarar etti ama diger ülkelerle mukayese ettigimizde, saglik sistemi bakimindan, salginin ekonomiye etkileri bakimindan Türkiye süreci en az zararla yürüten ülkelerden birisidir. Bunda basta Cumhurbaskanimizin liderliginde ülkemizin önceden aldigi tedbirler etkili oldu." diye konustu.

- Sehir hastaneleri

Sehir hastaneleri yapilirken elestirenlerin salgin döneminde hastanelerin faydalarini gördüklerini vurgulayan Sentop, sunlari kaydetti:

"Bu süreçte saglik altyapisi çok önemli hale geldi. (Bu bir tahmin buna dair yazilan seyler de var) Bu bir virüs, asisi bulunacak ilaci bulunacak. Ama bundan sonra bunun benzerleri yine insanlarin pesinde dolasacak gibi gözüküyor. Hem küresellesmenin etkisi bu hem de bir taraftan tabiricaizse biyolojik silah seklinde bu tür mikrop virüs üretmeye dair yapilan bazi çalismalar var. Bunlar da bazen kontrolden çikiyor. Bunlar bazen de kasitli olabilir."

-"Tedbirlere uyulmali"

Salgindaki en önemli vazifenin herkesçe tedbirlere uyulmasi oldugunun altini çizen Sentop, söyle devam etti:

"Saglik altyapisi, saglik sistemleri ülkelerin gelismisliklerini gösteren bir unsur haline gelmistir. Eskiden ülkelerin ekonomisine bakilirdi, silah gücüne bakilirdi büyük ülke dedigimiz zaman. Simdi ise saglik sistemi, saglik altyapisi da bu büyüklügün ölçüsü haline gelecek. Türkiye bu bakimdan diger ülkelerle mukayese edildiginde çok önemli mesafeler almis durumda. Burada vatandasimizin da dikkati çok önemli. Saglik Bakanimiz açiklama yapti. Türkiye'de toplam vakalarin yüzde 40'inin Istanbul'da meydana geldigini söyledi. Bu yüzden temizlik, maske ve mesafe kurallarina dikkat etmek gerekir. Bunlara dikkat ettigimiz takdirde daha az zararla bu salgini atlatma imkanimiz var."

Sentop'a Tekirdag Valisi Aziz Yildirim, AK Parti Milletvekili Mustafa Yel, Hayrabolu Belediye Baskani Osman Inan da eslik etti.


Haber Kaynak :