Tekirdağ'da bir kişi otomobilde silahla öldürüldü

Bursa'da bıçaklanan kişinin cesedinin yakılmasıyla ilgili 3 kişi yakalandı

Sürücülere "kış lastiği" uyarısı

İvrindi Belediyesinin mahallelerdeki halı saha çalışmaları sürüyor

Kırklareli'nde "Sevgi Mutfağı"nda hazırlanan yemekler ihtiyaç sahiplerine ulaştırılıyor

Maraş dondurmasına lezzetini veren salep fideleri toprakla buluşturuldu

Çanakkale'de uyuşturucu operasyonunda gözaltına alınan 2 kişi tutuklandı

Bursa'da vefat eden emekli Vali Zekai Gümüşdiş son yolculuğuna uğurlandı

Kocaeli'de tarihi eser niteliğinde olduğu değerlendirilen 100 sikke ele geçirildi

Balıkesir'de yapımı tamamlanan Adalı Barajı su tutmaya başladı

Tekirdağ'da bir kişi otom...

Bursa'da bıçaklanan kişin...

Sürücülere "kış lastiği" ...

İvrindi Belediyesinin mah...

Kırklareli'nde "Sevgi Mut...

Yükleniyor

Yükleniyor

YükleniyorTarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'den destekleme ödemesi açıklaması:

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'den destekleme ödemesi açıklaması:

YALOVA (AA) - Tarim ve Orman Bakani Bekir Pakdemirli, "Çig süt destekleme ödemeleri kapsaminda 262 bin 641 yetistiricimizin, 2 milyon 635 bin ton çig sütü için 353 milyon 849 bin lira destekleme ödemesi, malak destegi ödemesi kapsaminda, 3 bin 610 yetistiricimizin, 10 bin 289 bas malagi için 2 milyon 670 bin lira destek ödemesi ve Kirsal Kalkinma Destekleri kapsaminda 413 projeye 58 milyon 235 bin lira olmak üzere toplam 414 milyon 754 bin lira destekleme ödemesini bugün saat 18.00'den sonra çiftçilerimizin hesaplarina yatirmaya baslayacagiz." dedi.

Pakdemirli, Yalova'da kivi hasadi etkinliginde yaptigi konusmada, Türkiye'nin bereketli bir cografyaya sahip oldugunu, 4 mevsimde üretim ve hasadin ayni anda gerçeklestigini söyledi.

Iç Anadolu'da bugday ekim zamani gelmisken Yalova'da kivi hasadinin yapildigini vurgulayan Pakdemirli, söyle devam etti:

"Kividen süs bitkilerine, meyve üretiminden sebzeye kadar birçok üründe marka olmus ve bunu da kendi bileginin hakkiyla yapmis bir sehir. Aslinda yüz ölçümünün yüzde 15'i yani 119 bin dekari islenen tarim alani ama Yalovali üreticilerimiz, elindeki bu tarim alanini en iyi ve en dogru sekilde kullanarak son 18 yilda bitkisel üretim degerini, 7 kat artisla 309 milyon liraya yükseltti. Yillik 160 milyon adede varan süs bitkileri üretimi ile Yalova Türkiye'de üçüncü sirada. Süs bitkileri, Yalova'ya yillik 450 milyon lira katma deger sagliyor. Hayvansal üretim degeri ise son 18 yilda 2 kat artisla 145 milyon liraya ulasti. Bu rakamlar Yalova çiftçisinin gayretini, emegini bize gösteriyor."

Pakdemirli, son 18 yilda Yalova'ya toplam 400 milyon lira destek ödediklerini anlatarak kente yapilan yatirimlara iliskin bilgi verdi.

- "Tüm üreticilerimizi DITAP'a üye olmaya davet ediyorum"

Türkiye'nin dünyanin en zengin biyoçesitliligine sahip ülkelerinden biri oldugunu dile getiren Pakdemirli, kivinin de içinde oldugu yüzlerce ürünün bu cografyada yetistigini aktardi.

Bakan Pakdemirli, sunlari kaydetti:

"Dünyada kivi üretimi yaklasik 4 milyon ton. Ülkemiz ise yaklasik 31 bin dekar alanda yapilan kivi üretimi ile dünyanin sayili üreticilerinden biri haline geldi. Buraya özellikle dikkati çekmek istiyorum, son 18 yilda, kivi üretimimiz 30 kat gibi rekor bir artisla, 2 bin 500 tondan 74 bin tona ulasti. Yalova da yillik 25 bin ton kivi üretimi ile Türkiye'de birinci siradadir. Bu basari elbette Yalovali çiftçilerimizin kurdugu modern bahçelerden dünya standartlarinin üzerinde elde edilen üretimlerle hasil olmustur. Yalova'da 6 bin 300 dekar alanda yapilan kivi üretimi, dogrudan ve dolayli olarak 2 bin aileye gelir kapisi olmustur. Ayrica Yalovali çiftçilerimiz, 2019 yilinda 3 milyon dolarlik kivi ihracati yaparak Yalova ve ülkemiz ekonomisine katkida bulunmustur."

Pakdemirli, bu yil devreye aldiklari Dijital Tarim Pazari (DITAP) projesine de degindi.

Bunun, sözlesmeli üretim, fiyat istikrari, aracilarin kaldirilmasi, maliyetlerin düsürülmesi gibi çok sayida unsuru içeren önemli bir proje oldugunu vurgulayan Pakdemirli, "Ürününüze deger fiyattan pazar bulmaniz ve alin teri ile emeklerinizin karsiligini almaniz için burada tüm üreticilerimizi DITAP'a üye olmaya davet ediyorum." ifadesini kullandi.

- Gençlere ve kadinlara kivi yetistiriciligi tavsiyesi

Kivi üretiminin gelistirilmesi ve üründeki katma degerin artmasi için Bakanlik olarak önemli destekler verdiklerini belirten Pakdemirli, su bilgileri paylasti:

"Özellikle kivi üreticilerimize dekara toplam 19 lira mazot-gübre destegi veriyoruz. Ayrica, dekara 10 lira kati organik-organomineral gübre destegi 20 ila 40 lira organik tarim ve iyi tarim destegi sagliyoruz. Kivi üretiminde yeni bahçe kurulumunu da destekliyoruz. Bu amaçla standart fidan kullanimi ile kurulan bahçelerde dekara 100 lira, sertifikali fidan kullaniminda ise 280 lira destek veriyoruz. Küçük aile isletme destegi kapsaminda dekara 100 lira saglamaktayiz. Bunlarin yaninda üretilen kivilerin isleme, pazarlama ve depolama yatirimlarina da ciddi hibe imkânlari sunuyoruz. Bugüne kadar 13 soguk hava deposu ile 16 isleme, ambalajlama ve paketleme olmak üzere toplam 29 projeye 8,2 milyon lira hibe destegi verdik.

Ayrica, Ziraat Bankasi ve tarim kredi kooperatiflerimiz tarafindan kivi üreticilerimize ve sektöre, düsük faizli yatirim ve isletme kredisi ile finansman saglaniyor. Bunun yani sira çiftçilerimizi dogal afetlerden korumak amaciyla TARSIM kapsaminda, poliçenin yüzde 50'sini devlet olarak destekliyoruz. Üreticinin genç ve kadin olmasi durumunda poliçe destek oranini da arttiriyoruz. Gençlerimize ve kadinlarimiza az bir yatirimla ekonomik verim süresi 30 yil olan kivi yetistiriciligine yatirim yapmalarini tavsiye ediyorum. Çünkü 10 dekarlik bir alana yapacaginiz ufak bir yatirimla 30 yil boyunca asgari ücretin aylik 6 katina kadar gelir elde edebilirsiniz."

- Gida israfi

Bakan Bekir Pakdemirli, gida israfiyla ilgili degerlendirmelerde de bulundu.

Bugün dünyada üretilen gidanin her yil üçte birine karsilik gelen 1,3 milyar tonunun kaybedildigini ya da israf edildigini anlatan Pakdemirli, "Tarladan perakendeye gelinceye kadar üretilen gidanin ise yüzde 14'ü kayboluyor. Ülkemizde de israf maalesef ciddi boyutlarda. Günlük olarak 4,9 milyon ekmegin israf edildigini görüyoruz. Üretilen sebze ve meyvelerin yüzde 50'sinde kayip yasaniyor. Hizmet sektöründe, isletme basina yilda 4,2 ton gida, 2 bin litre içecek israfi gerçeklesiyor. Yani ülkemizde, her yil 18,8 milyon ton gida çöpe gidiyor. Bu da yaklasik 625 bin çöp kamyonunun tasidigi çöp miktarina denk geliyor." diye konustu.

Toplumun yüzde 5 bile bilinçlenmesi durumunda ülkede 900 bin ailenin 1 yillik geçiminin karsilanacagini dile getiren Pakdemirli, Bakanlik olarak geçen mayis ayinda gida kaybini önlemek ve israfini azaltmak amaciyla önemli bir kampanya baslattiklarini hatirlatti

- Destekleme ödemeleri

Pakdemirli, geçen çarsamba "Söz ve rekor gelsin." sloganiyla yeni bir çalismayi baslattiklarini belirterek sosyal farkindalikta 2 milyon kisi ile dünya rekoru kirmayi hedeflediklerini bildirdi.

Ayrica, üreticilere müjde veren Pakdemirli, "Çig süt destekleme ödemeleri kapsaminda 262 bin 641 yetistiricimizin, 2 milyon 635 bin ton çig sütü için 353 milyon 849 bin lira destekleme ödemesi, malak destegi ödemesi kapsaminda, 3 bin 610 yetistiricimizin, 10 bin 289 bas malagi için 2 milyon 670 bin lira destek ödemesi ve Kirsal Kalkinma Destekleri kapsaminda 413 projeye 58 milyon 235 bin lira olmak üzere toplam 414 milyon 754 bin lira destekleme ödemesini bugün saat 18.00'den sonra çiftçilerimizin hesaplarina yatirmaya baslayacagiz. Bütün üreticilerimize hayirli ugurlu olsun." diye konustu.

Altinova ilçesinde en genç ve en yasli kivi üreticilerine plaket veren Pakdemirli, çiftçilere kivi fidesi dagitti. Daha sonra kivi hasadini baslatan Pakdemirli, topladigi kivileri gazetecilere ikram etti.

Programa, Yalova Valisi Muammer Erol, AK Parti Yalova milletvekilleri Ahmet Büyükgümüs ve Meliha Akyol, Yalova Belediye Baskan Vekili Mustafa Tutuk ile diger ilgililer katildi.


Haber Kaynak :