Ankara Şeker Fabrikası 58 yaşında

MHP "askıda ekmek" kampanyası başlattı

Keşan Belediye Başkanı Helvacıoğlu muhtarlara "muhtar çakmağı" hediye etti

Malkara'da trafik kazası: 2 yaralı

Hayrabolu'da Muhtarlar Günü kutlandı

"Kooperatifçilik Otobüsü" Edirne'ye geldi

Keşan Belediye Başkanı yazlıkçıların emanet ettiği sokak kedisini makamına aldı

Edirne'den kısa kısa

Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Büyükdede, Tekirdağ'da

Malkara'da kan bağış kampanyası düzenlendi

Ankara Şeker Fabrikası 58...

MHP "askıda ekmek" kampan...

Keşan Belediye Başkanı He...

Malkara'da trafik kazası:...

Hayrabolu'da Muhtarlar Gü...

Yükleniyor

Yükleniyor

YükleniyorStaj başvurusu "başörtüsü" nedeniyle kabul edilmediği iddiasıyla suç duyurusunda bulundu

Staj başvurusu "başörtüsü" nedeniyle kabul edilmediği iddiasıyla suç duyurusunda bulundu

BURSA (AA) - Bursa'da üniversite ögrencisi, staj için basvurdugu sirketin yetkilisinden "basörtüsünü çikarirsan staja alinirsin" cevabi aldigi iddiasiyla hukuki mücadele baslatti.

Iddiaya göre, bir üniversitenin makine mühendisligi bölümü ögrencisi S.B, Bursa'daki bir sirkette staj yapmak için telefonla basvuru yapti.

Görüsme için insan kaynaklarina çagrilan S.B, burada ilgili kisiyle bir araya geldi.

Servis durumlarini ve staj sartlarini görüstügü yetkiliden, "Firma olarak basörtülü çalisan ve stajyerleri ancak basörtülerini çikardiktan sonra çalismak kosuluyla kabul edebiliyoruz. Basörtüsüyle kabul etmiyoruz. Basörtüsünü çikarirsan staja alinirsin" sartini duydugunu ileri süren ögrenci, durumu avukatina aktardi.

Daha sonra Bursa Cumhuriyet Bassavciligina avukatiyla giden S.B, firma sahibi ve insan kaynaklari yetkilisi hakkinda suç duyurusunda bulundu.

- "Ikna edilmeye çalisildim"

S.B, adliye çikisinda gazetecilere, basörtüsünü çikarip stajini yapmasi konusunda ikna edilmeye çalisildigini öne sürdü.

Basörtüsüyle ilgili istegin nedenini sordugunu anlatan S.B, is güvenligi tehdidi olusturdugu gibi bir bahane aktarildigini iddia etti.

Görüsmede duygusal olarak baski altinda hissettigini aktaran S.B. söyle konustu:

"Görüsmemizde bu yetkilinin bana karsi davranisi ve asagilayici ses tonuyla konusmasi beni hem o sirada hem de sonrasinda derinden üzdü. Basörtüsü nedeniyle ögretmenlik görevinden ayrilan anneme bu durumu anlatmakta zorlandim. Annem de sinif ögretmenligi yapiyordu, basörtüsü taktigi için görevinden alinmisti, seneler sonra geri dönebilmisti meslegine."

- "Takipçisi olacagiz"

S.B'nin avukati Rifat Bakan ise sirket yetkilisi ve sahibi hakkinda suç duyurusunda bulunduklarini aktardi.

Söz konusu durumun suç teskil ettigine deginen Bakan, sunlari kaydetti:

"Türk Ceza Kanununun 122. maddesinde din, dil, mezhep, engellilik vesaire nedenlerle ayrimcilik yapilarak bir kisinin ise alinmamasi suç olarak tanimlanmis. Suç duyurusunda bulunduk ama bunun daha ötesinde 28 Subat'in o fasizan zihniyetinin yeniden gündeme gelmesi, hala bunun bilinçaltinda sakli oldugunu görmek, özellikle de özel sektörde hizmet veren, ticaret yapan, liberal ekonomiyi benimsedigini söyleyen firmalarca özgürlüklerin kisitlanmasi ve bu bakis açisi Türkiye'mizin gelecegi açisindan tedirgin edici. Bizlere 28 Subat'in o karanligini hissettiren, bizi derin acilara gark eden bir durum. Biz takipçisi de olacagiz, çünkü nesilden nesle devam eden, miras birakilan bir olay haline geldi."Haber Kaynak :