Malatyalı sanayicilerden ihracat toplantısı

Kilis İl Müftülüğü'nden çevrimiçi yarışma

Bursa'da mübadele anısına fidan bağışı

Yalova Terma City'de sömestir şenliği

Keşan Belediyesi esnafa 5 milyon lira destek verecek

Sis altında kalan Selimiye Camisi gözden kayboldu

Battalgazi Belediyesi'nden Derme mesaisi

Çekmeköy'de kuyumcuyu soyan şüpheli yakalandı

Vali Yerlikaya gıda kolisi dağıtımı kapsamında aileleri ziyaret etti:

Bursa'da kısıtlamaya uymayıp gezintiye çıkan 5 kişi kaza yaptı: 1 ölü

Malatyalı sanayicilerden ...

Kilis İl Müftülüğü'nden ç...

Bursa'da mübadele anısına...

Yalova Terma City'de söme...

Keşan Belediyesi esnafa 5...

Yükleniyor

Yükleniyor

YükleniyorSoğuk kış günlerinin lezzeti bozaya ilgi arttı

Soğuk kış günlerinin lezzeti bozaya ilgi arttı

BILECIK/KIRKLARELI (AA) - IBRAHIM ÖZTOSUN - ÖZGÜN TIRAN - Bilecik ve Kirklareli'nde geleneksel yöntemlerle üretilen, kis aylarinin vazgeçilmezi ve bagisiklik sisteminin güçlendiricisi olarak bilinen bozaya ilgi artti.

Bilecik'in Pazaryeri ilçesindeki üreticiler tarafindan islenen boza, vücut direncini arttirmasi dolayisiyla uzmanlar tarafindan tavsiye ediliyor.

Vatandaslar, cografi isaret belgesi alinan bozayi kis aylarinda bolca tüketiyor.

Boza üreticisi Abdullah Mercan, AA muhabirine yaptigi açiklamada, soguk kis günlerinde insanlarin vazgeçilmez ürünü bozaya talebin arttigini söyledi.

Mercan, bozayi daridan imal ettiklerini; glüten içermemesi nedeniyle çölyak hastalarinin rahatlikla tüketebilecegini belirterek söyle konustu:

"Dedem 96 yil önce Yugoslavya'nin Prizren kasabasindan Türkiye'ye göç ettiginde orada sürdürdügü boza imalatini burada devam ettirmis. Bes kusaktir bu üretim bizlere kadar geldi. Kaliteden ödün vermeden boza imalatimiza devam ediyoruz. Tüketiciler her zaman taze bozayi tercih ediyorlar."

Mercan, ürettikleri bozayi Istanbul, Ankara, Bursa, Eskisehir, Kütahya basta olmak üzere Türkiye'nin her bölgesine ulastirdiklarini, uzmanlarin tavsiyeleri sonrasinda ürüne talebin arttigini söyledi.

- "Gribe karsi koruyucu oldugundan devamli tüketmeye çalisiyoruz"

Ilçeye boza içmek için geldigini anlatan Oktay Öztürk, soguklarin baslamasiyla akillarina bozanin geldigini ifade etti.

Ailecek boza tükettiklerini anlatan Öztürk, "Ailemle birlikte çocuklarda kemik yapisini güçlendirdigini, gribe karsi koruyucu oldugunu bildigimiz, lezzetine güvendigimiz için özellikle her hafta sonu Pazaryeri ilçesine boza içmeye geliyoruz. Herkese tavsiye ederim gerçekten harika bir içecek." dedi.

Çölyak hastasi Fatma Kirbas da güvenle boza tükettigini vurguladi.

Yedi yildir çölyak hastasi oldugunu belirten Kirbas, "Hastaliktan dolayi içerisinde glüten bulunan gidalari maalesef tüketemiyoruz. Bu bozada misir ve dari oldugundan glüten bulunmuyor, çok rahat bir sekilde tüketebiliyorum ve çok lezzetli." diye konustu.

Ali Kirbas ise uzmanlarin Kovid-19 ve diger gribal hasliklar karsisinda direnci arttirdigini söylemesi üzerine boza aldigini belirterek "Gönül rahatligiyla yiyoruz. Gribe karsi koruyucu oldugundan devamli tüketmeye çalisiyoruz ve herkese tavsiye ediyorum." ifadelerini kullandi.

- Yarim asirdir degismeyen lezzet bozaya ilgi artti

Kirklareli'nde geleneksel yöntemlerle üretilen, kis aylarinin vazgeçilmezi ve bagisiklik sisteminin güçlendiricisi olarak bilenen bozaya ilgi artti.

Kirklareli'nde yaklasik 11 yil önce babasi Cevdet Özdag'dan ögrendigi boza üretimini sürdüren 37 yasindaki Güvenç Özdag, baba meslegini sürdürmenin memnuniyetini yasiyor.

Özdag, AA muhabirine yaptigi açiklamada, babasinin 1969 yilinda basladigi meslegi yasatmak için mücadele verdigini dile getirdi.

Balkan göçmenlerinin yogun yasadigi kentte bozaya ilginin yüksek oldugunu anlatan Özdag, "Müsterilerimiz genellikle bozayi bilen ve sevenlerden olusmakta. Birçok müsterimiz bozanin faydalarini bilerek tüketmekte. Geleneksel yöntemler ile 51 yildir lezzetinden ödün vermeden ürettigimiz boza daha çok saglik açisindan tüketiliyor. En çok hamile ve emziren kadinlar tercih ediyor." dedi.

- "Kovid-19 bozaya ilgiyi arttirdi"

Bozanin bagisiklik sistemini güçlendirdigini, güç ve kuvvet verdigini, bu nedenle özellikle kis aylarinda ve Kovid-19 sürecinde ilginin arttigini vurgulayan Özdag, söyle devam etti:

"Bozamiz neden tercih ediliyor dersek; ürünün hiçbir katki içermemesinden kaynaklaniyor. Yerli misir, dari ve seker kullanilarak yapilan ürün diger firmalardan ayriliyor. Bozanin en önemli özelligi eksimesi, yani fermantasyona girmesi. Bu fermantasyon süreci çok önemli. Babam nasil 51 yil önce yapiyorsa halen öyle yapiyor. Hiçbir makine ve katki malzemesi kullanilmadan lezzetimizi koruyoruz. Yilin 12 ayinda boza üretiyoruz. Bazi insanlar yazin boza olmaz demesine ragmen hastalara, hamile olanlara yapiyoruz. Biz bu ise sosyal sorumluluk olarak da bakiyoruz. Yaz kis demeden bozamizi üretiyoruz."

Kent sakinlerinden Hasan Akçaoglu ise bozanin çok dogal ve lezzetli oldugunu ifade etti.

Yaklasik 25 yildir bozayi severek tükettigini anlatan Akçaoglu, "Bagisiklik sistemini güçlü tutmak amaciyla yaz, kis boza içiyorum. Boza benim vazgeçilmezim. Türkiye'nin birçok yerine seyahat ettim ve boza tatma imkanim oldu. Ancak geleneksel boza üretimi neredeyse yok. Bu bozanin lezzetini hiçbir yerde bulamadim." diye konustu.


Haber Kaynak :