İstanbul'da aydınlatma direğine çarpan otomobil alev aldı

Balıkesir'de bir mahalle karantinaya alındı

4. Dünya Göçebe Oyunları tanıtıldı

GÜNCELLEME - Korudağı'ndaki orman yangını söndürüldü

Bursa'da uyuşturucu operasyonu

Bursa'da 4 aydır aranan kişinin cesedi foseptik çukurunda bulundu

Kocaeli'de 3 kişiyi silahla yaralayan şüpheli tutuklandı

Korudağı'nda orman yangını çıktı

Hırvatistan vatandaşı ziyarete geldiği Keşan'da Müslüman oldu

Kocaeli'de denize giren emekli öğretmen boğuldu

İstanbul'da aydınlatma di...

Bursaspor, yeni sezon haz...

Balıkesir'de bir mahalle ...

4. Dünya Göçebe Oyunları ...

GÜNCELLEME - Korudağı'nda...

Yükleniyor

Yükleniyor

YükleniyorNECATİ ŞAŞMAZ ŞAŞIRTTI KONUTTA KURTLAR VADİSİ SOYGUNU

Kurtlar Vadisi’yle konut soygunu: 100 bin mağdur var

Türkiye’de son 10 yılda ortaya çıkan 100 binden fazla konut mağdurunun gözü Meclis’teydi

 

TBMM Genel Kurulu’nda evlerini alamayan 100 bine yakın konut mağduru için CHP’li Akif Hamzaçebi’nin verdiği araştırma önergesi, mağduriyetin nedeninin Mimarlar Odası olduğu gerekçesi ile AKP ve MHP oylarıyla reddedildi. Konut mağdurları “Dehşet içindeyiz. Asıl sorumlu dönemin belediye başkanı” dedi.

Türkiye’de uzun süredir mağdur bir grup var. Konut mağdurları. Sayıları Türkiye’nin çeşitli yörelerinde 300 bini bulan konut mağdurları, yıllardır çözüm bekliyor. Son günlerde yeni bir umut 

CHP İstanbul Milletvekili Akif Hamzaçebi, Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne İstanbul Esenyurt’taki konut mağdurları ile ilgili yeni bir araştırma önergesi vermişti.

Hamzaçebi, önerge ile ilgili Meclis’te yaptığı konuşmada, Tüketicilerin Korunması Kanunu kapsamında getirilen sınırlamaların Esenyurt’ta uygulanmadığını, onbinlerce insanın böyle mağdur edildiğini söylüyordu. Ayrıca 13 kat üzerinden satış yapılan ancak 5 kat inşaat ruhsatı bulunan bir projenin tanıtım töreninde zamanın Esenyurt Belediye Başkanı Necmi Kadıoğlu’nun da bulunduğunu hatırlatıyordu.

Mimarlar Odası suçlu

Önerge AKP ve MHP oylarıyla yine reddedildi. AKP’li vekil Mustafa Demir’in sözleri şaşırtıcıydı. 2014 yılında idare mahkemesinin, Esenyurt’un uygulama imar planlarını durdurduğunu anımsatan Demir, mağduriyetin müsebbibinin yasa dışı imar planlarını iptal ettiren Mimarlar Odası olduğunu iddia ediyordu. Özlem Hanelçi yıllardır Türkiye Konutla Dolandırılanlar Hak Sahipleri Platformu’nun Başkanı. Yaklaşık 10 yıldır mücadelenin içinde. 

Kimi konutunu almayı beklerken hayatını kaybeden, kimi elindeki tüm birikimini kaptırarak zor duruma düşen konut mağdurlarının sözcülüğünü yapıyor. Kendisi de Esenyurt mağdurlarından. Önergenin reddedilmesinin ardından Hanelçi ile konuştum. Kararın mağdurlar tarafından “dehşet verici” bulunduğunu söylüyor. Yıllardır bakanlara, milletvekillerine sorunları anlattıklarını birçok kez de bakanlardan çözüm için söz aldıklarını hatırlatıyor.

Platformu kurma nedenleri ise yapılan işin bir dolandırıcılık olduğunu anlamalarıyla ortaya çıkmış. “Dolandırıldığımızın farkına vardıktan sonra sosyal medyada #EsenyurttaKonutlaDolandırıcılıkVar sloganı ile yola çıktık” diyor ve şunları sıralıyor Hanelçi: “Neredeyse biz suçlu olacağız. Mimarlar Odası’nı suçlayarak imar rantını onaylar gibi konuşuyorlar. Bu şirketlere finansal durumuna bakılmaksızın izin verilmiş. Teminat alınmamış. Bir çok projede belediye başkanının garantörlüğü var.

Koskoca holdingler itibarlı yardımsever gibi gözükürken, Cumhurbaşkanının aile dostuyum diye hak aramamıza engel olurken ses çıkarılmıyor” diyor. AKP, ünlü isimleri kullanarak ev sahibi olmak isteyenleri dolandıran müteahhitleri değil yasaya aykırı imarı gündeme getiren Mimarlar Odası’nı suçluyor. Mağdurların işi zor!

Kurtlar Vadisi’yle konut soygunu

2010’lu yıllarda konut projelerinin salgın gibi geldiği günlerde Seda Sayan’dan Acun Ilıcalı’ya, Kurtlar Vadisi Pusu’nun Polat Alemdarı Necati Şaşmaz’a kadar ünlülerle pazarlanan bu konutlar sadece Esenyurt’ta sayıları 30 bini aşan mağdur yarattı. 

Esenyurt’taki projeler arasında, Samsun Tower, Bulut İnşaat, Yeşil İnşaat, Osmanlı İnşaat, Makromtek, Fi-Side, Ukra İnşaat, Caprice Gold, Garanti Koza, Dumankaya Modern, Has İnşaat, Yaşam Merkezi, Acunkent ve Tac Mahal yer alıyordu. Bu mağdurlara sonradan bir de FETO üyesi olmakla suçlanan çok sayıda müteahhit eklendi ve onlardan da bitirilmeyen onlarca proje TMSF’ye devredildi. On binlerce mağdur da o projelerden var. Bu süreçte bitirilen proje olmadı.

Hanelçi, bekledikleri çözümü şöyle sıralıyor:

- Sorunun çözümü için devletimizin organlarının birbirleri ile uyum içinde çalıştırılması yeterli olacaktır. Devletimiz güçlüdür.

- Ticaret Bakanlığı konut mağduru oluşturan firma ve sahipleri hakkında araştırma yapar ve kanuna aykırı işlemlerin tespitleri yapılır. İçişleri Bakanlığı suça karışan firma ve sahipleri hakkında hazırladıkları bilgi ve belgeleri Adalet Bakanlığı aracılığı ile savcılıklara gönderir.

- İnşaatların bitirilmesi bu sorunun en kolay çözülecek noktasıdır.

Kaynak.Cumhuriyet