BBP'den 'evde kal' mesajı

Sakarya Unkapanı Meydanı modernleşiyor

AK Partili Aksal "aşıya karşı çığırtkanlık yapan gruplara aldanmayın" açıklamasında bulundu

Edirne'de sağanak etkili oldu

Edirne'de kadına yönelik şiddetle mücadele kapsamında başlatılan "Mercan Seferberliği"nde fidanlar toprakla buluştu

Kültür ve Turizm İl Müdürü Soytürk'ten fotoğraf sanatçılarına teşekkür belgesi

Türkiye'de konut ya da taşıt satın almak isteyenler ayda 719 TL biriktiriyor

Edirne'de sokaklara yerleştirilen otomatlardan plastik ve cam atık karşılığında hayvanlara mama alınabilecek

Edirne'de hayırsever iş adamı 112 Acil Sağlık İstasyonu yaptıracak

Bilecik'te telefonunun sesi kısılınca ulaşılamayan yaşlı kadın ekipleri alarma geçirdi

Futbol: TFF 1. Lig

BBP'den 'evde kal' mesajı

Sakarya Unkapanı Meydanı ...

AK Partili Aksal "aşıya k...

Edirne'de sağanak etkili ...

Yükleniyor

Yükleniyor

YükleniyorMarket zincirlerine 'Keskin' eleştiri

Market zincirlerine 'Keskin' eleştiri

MALATYA (İGFA) - MESOB Başkanı Şevket Keskin, Türkiye’de yıllardır perakende ticaretinin plansız, yasasız, kuralsız ve kontrolsüz bir şekilde yürütüldüğünü dile getirdi. Haksız rekabet ve yasa boşluğundan yararlanan AVM ve market zincirlerinin, küçük sermayeli Anadolu esnaf ve sanatkarını bitirme noktasına getirdiğini vurgulayan Keskin, "Bir market zinciri, nerede iki bakkal, bir manav, bir kasap gördüğü zaman şube açma rahatlığını artık yaşamamalı. Hükümetimiz tarafından Perakende Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun Tasarısı üzerinde bir çalışma olduğu bilgisi kamuoyuna yansımıştır.  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan küçük esnaf ve sanatkarı AVM ve zincir marketlere karşı koruyacak düzenlemelerin yasalaşarak bir an önce hayata geçirilmesini talep ediyoruz. Avrupa Birliği'nde uygulanan kuralların aynısı Türkiye'de de uygulanmalı. AVM ve büyük marketler cumartesi günü öğle saatinden pazartesi mesai saatine kadar kapalı kalmalı. Esnafımız bu uygulama ile nefes alacak” dedi.

ESNAFIN LAMBASI SÖNERSE DEVLETİN DE SÖNER

Şevket Keskin; “Bir il ve ilçeye nüfusun yoğunluğuna göre de market zinciri açılmalı. Marketler için zorunlu imar planlaması ve proje şartı getirilmeli. Marketler şehir trafiğini etkilememeli.  Otoparkı olmayan, yangın tahliye çıkışları, depo giriş ve çıkışı bulunmayan marketlere izin verilmemeli. AVM’ler kesinlikle şehir dışına çıkarılmalı.  AVM’lerin ve market zincirlerinin, 3 harflilerin, gittikleri illere hiçbir faydası yoktur, sadece çöplerini illerimize bırakıyorlar,  paraları toplayıp götürüyorlar, istihdama da önemli bir katkısı yoktur. Ahtapot gibi Türkiye’nin her yerine yayılan market zincirleri, vücuda yayılan kanser hücreleri gibi küçük esnaf ve sanatkarı bitirme noktasına getirmiştir. Kimse unutmasın; sokakta esnafın lambası sönerse devletinde lambası sönük kalır.  Durum bu kadar ciddi” dedi.

"KIRTASİYECİLERE İZİN VERİLSİN"

Başkan Keskin, okulların açılması nedeniyle kırtasiyeci esnaflar için cumartesi- pazar günleri izin verilmesini istediklerini de kaydederek, “Esnafı kapatacaksın, esnafın sattığı ürünleri  AVM ve marketler de sattıracaksın. Böyle bir şey olamaz.  Kırtasiyeci şarküteri malzemesi satamıyor, ama marketler kırtasiye ürünü satıyor.  Oto malzemecisi gıda reyonu açamıyor, ama marketlerde otomobil malzemesi satılıyor. Esnafın ayakta kalabilmesi için bazı meslek grupları için marketlere satış sınırlandırılması da getirilmeli.” dedi.