Çanakkale'de kaçak sigara operasyonu

Edirne'den kısa kısa

Kırklareli'nde 68 litre kaçak içki ele geçirildi

Çanakkale'de kaçak sigara operasyonu

Kocaeli'de kanalizasyona düşen köpek yavrusunu itfaiye kurtardı

Hayırsever iş adamı Yalova'da 20 derslikli ilkokul yaptıracak

Kocaeli'de deniz ve plaj temizliği yapıldı

Edirne'de otobüsün bagajında 7 bin 391 kaçak parfüm ele geçirildi

Edirne'den kısa kısa

Bolu Valisi Ümit'ten AA Sakarya Bölge Müdürlüğüne ziyaret

Çanakkale'de kaçak sigara...

Edirne'den kısa kısa

Kırklareli'nde 68 litre k...

Çanakkale'de kaçak sigara...

Şişecam'dan Polatlı'ya 1 ...

Yükleniyor

Yükleniyor

YükleniyorGÜNEŞ ENERJİSİ AYNA İLE TEHLİKELİ HALE GELDİ

GÜNEŞ ENERJISİ AYNA İLE TEHLİKELİ HALE GELİYOR

 

 

 

 
Heliogen fatura kapıları
Heliogen
  • Heliogen enerji şirketi tarafından işletilen bir tesis, konsantre, yüksek ısılı güneş enerjisi üretmek için aynalar kullanıyor.
  • Heliogen Salı günü yaptığı açıklamada, tesisinin ilk kez çimento veya çelik üretimi gibi endüstriyel süreçlere güç sağlayacak kadar yüksek sıcaklıklar yarattığını söyledi.
  • Teknoloji, sonunda bu süreçlerde fosil yakıtların yerini alabilir.
  •  

Güneş ışığının gücünü yoğunlaştırmak için bir yöntem geliştiren bir güneş enerjisi şirketi olan Heliogen tarafından işletilen bir tesisin parçası.

Şirketin ayna dizisi, ışığı bir kuledeki tek bir noktaya yönlendiriyor. Işık çarptığında, kuledeki sıvı ısınır ve bu termal enerji bir ısı motorunu besler.

Güneş enerjisi çiftlikleri evler ve işletmeler için elektrik üretirken, bu süreç çimento, çelik veya petrokimya üreten tesislerin üretimi için tasarlanmıştır.Bu malzemeleri üretmek en az 1.000 santigrat derece sıcaklık gerektirir, ancak diğer yenilenebilir enerji teknolojileri bu tür bir ısı üretme yeteneğine sahip değildir. Heliogen Salı günü bunu yaptığını söyledi.

Heliogen, bir şirketin konsantre güneş enerjisi kullanarak bu kadar yüksek sıcaklıklara ilk kez ulaştığını, diğerleri denedi ancak yalnızca 565 santigrat dereceye kadar sıcaklıklara ulaştığını söyledi.

Heliogen, şu anda dünyanın en zengin kişisi olan Bill Gates'i ilk yatırımcılarından biri olarak görüyor. Gates, yaptığı açıklamada şirketin teknolojisini "fosil yakıtın yerini alma arayışında umut verici bir gelişme" olarak nitelendirdi.

Heliogen, sürecinin diğer yenilenebilir enerji teknolojilerinden daha uygun maliyetli olacağını düşünüyor

Caltech ve MIT'den bilim adamları ve mühendisleri içeren Heliogen'in ekibi, ışığı hassas açılarda yansıtacak şekilde aynaları programlamak için bilgisayar modelleri kullanıyor. Bu, tüm güneş ışınlarının aynı noktaya ulaşmasını sağlayarak son derece yüksek sıcaklıklara neden olur.

Heliogen, yakın vadede teknolojisini endüstriyel şirketlere satmayı umuyor . Ücretsiz bir kaynağa, yani güneş ışığına dayandığı için sürecin fosil yakıtları yakmaktan daha ucuz olabileceğini düşünüyor. Rüzgar türbinleri ve hidroelektrik (suyu elektriğe çevirme) gibi diğer yenilenebilir enerji teknolojileri fosil yakıtlardan daha temizdir ancak daha pahalı olma eğilimindedir.Heliogen Lancaster Tesisi

Heliogen

Heliogen'in kurucusu ve CEO'su Bill Gross, CNN'e verdiği demeçte, "Bir çimento şirketine gidip size CO2 vermeyeceğimizi yeşil ısı vereceğimizi söylersek, aynı zamanda paradan da tasarruf edeceğiz, o zaman hiç akıllıca olmaz" dedi.

Gates, teknolojinin fosil yakıtların yerini alabileceğini düşünüyor

Heliogen'in ilk başarısına rağmen Gates, imalat endüstrisinin sıfır karbon emisyonuna ulaşabilmesi için "yapılacak çok fazla icat" olduğunu söyledi.

Bunun nedeni, endüstriyel süreçlerin küresel emisyonların yalnızca beşte birinden sorumlu olmasıdır . Geri kalanı tarım, ulaşım, binalar, elektrik ve ısı üretiminin yanı sıra petrol çıkarma ve arıtma gibi diğer işlemlerden geliyor.Heliogen Lancaster Tesisi Drone

Heliogen

Ancak Heliogen, yeni tip temiz yakıtlar geliştirmeyi de umuyor.

Teknolojisini, 1.500 santigrat dereceye ulaşabilmesi için geliştirmeye çalıştığını ve bu noktada hidrojen moleküllerini sudan ayırarak emisyon içermeyen hidrojen bazlı bir yakıt oluşturabileceğini söyledi.