İstanbul'da aydınlatma direğine çarpan otomobil alev aldı

Balıkesir'de bir mahalle karantinaya alındı

4. Dünya Göçebe Oyunları tanıtıldı

GÜNCELLEME - Korudağı'ndaki orman yangını söndürüldü

Bursa'da uyuşturucu operasyonu

Bursa'da 4 aydır aranan kişinin cesedi foseptik çukurunda bulundu

Kocaeli'de 3 kişiyi silahla yaralayan şüpheli tutuklandı

Korudağı'nda orman yangını çıktı

Hırvatistan vatandaşı ziyarete geldiği Keşan'da Müslüman oldu

Kocaeli'de denize giren emekli öğretmen boğuldu

İstanbul'da aydınlatma di...

Bursaspor, yeni sezon haz...

Balıkesir'de bir mahalle ...

4. Dünya Göçebe Oyunları ...

GÜNCELLEME - Korudağı'nda...

Yükleniyor

Yükleniyor

YükleniyorEdirneli ustadan Kurban Bayramı'na özel tava ciğer tarifi

Edirneli ustadan Kurban Bayramı'na özel tava ciğer tarifi

EDIRNE (AA) - Edirne'yi Tanitma ve Tava Cigeri Kalite Kontrol Dernegi Baskani Bahri Dinar, vatandaslarin kurbanlik danalarin cigerinden Edirne usulü tava ciger yapabilecegini belirterek tarifini yapti.

Dinar, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) ile mücadele sürecinde vatandaslarin bayramda da evlerinde kalmayi tercih ettigini söyledi.

Kurbanlarini kestikten sonra vatandaslarin dana cigerinden tava ciger yapabilecegini belirten Dinar, "Tava cigerimizi dananin karacigerinden yapiyoruz, ciger mutlaka ve mutlaka dana karacigeri olmalidir. Cigeri dograma tahtasina yatiriyoruz ve keskin bir biçakla üzerindeki zari aliyoruz ve daha sonra ince ince dogruyoruz. Ne kadar ince dogranirsa o kadar güzel olur. Tabii dogranirken içerisindeki sinirlerini de aliyoruz." diye konustu.

Kevgire konulan tava cigerin bol sudan geçirildigini anlatan Dinar, sunlari kaydetti:

"Cigerimizi 20-25 dakika sudan geçirdikten sonra bekletiyoruz. Sonra bir kez daha bol sudan geçirdikten sonra üzerine çok az tuz atiyoruz ve bir saat beklemeye birakiyoruz. Pisirme kisminda ise dogranmis cigerlerimizi bugday ununa boca ediyoruz.

Iyice karistirdiktan sonra kizgin ayçiçek yagimizla 120 derecede pisiriyoruz. 1 dakikada pisen cigerlerimizi görüyoruz. Dünyanin en güzel kehribar gibi sari, kelebek kadar hafif cigeri masaniza geliyor. Tabii tava cigerin yaninda Karaagaç'ta yetisen en tatli acisini yiyoruz. Ciger ve biber için ne diyor ünlü sair Beyazit Sansi, 'Tavasi var cigeri var, yanindada biberi var abe güzel Edirne'm sende daha neleri var'. Afiyet olsun efendim."


Haber Kaynak :