Çekmeköy'de kuyumcuyu soyan şüpheli yakalandı

Vali Yerlikaya gıda kolisi dağıtımı kapsamında aileleri ziyaret etti:

Bursa'da kısıtlamaya uymayıp gezintiye çıkan 5 kişi kaza yaptı: 1 ölü

Bilecik’te kapalı pazar alanında çıkan yangın söndürüldü

Edirne'de polisin "dur" ihtarına uymayan 3 sürücü kovalamacayla yakalandı

Çanakkale'de 204 düzensiz göçmen yakalandı

Kocaeli'de hakkında kesinleşmiş 25 yıl hapis cezası bulunan hükümlü yakalandı

Bursa'da bir kişi yolda yürürken bıçaklı saldırı sonucu yaralandı

Çorlu'da düzenlenen uyuşturucu operasyonunda 2 şüpheli gözaltına alındı

GÜNCELLEME - Anadolu Otoyolu'nda iki kişinin yaralandığı zincirleme trafik kazası ulaşımı aksattı

Çekmeköy'de kuyumcuyu soy...

Vali Yerlikaya gıda kolis...

Bursa'da kısıtlamaya uyma...

Bilecik’te kapalı pazar a...

Edirne'de polisin "dur" i...

Yükleniyor

Yükleniyor

YükleniyorBalıkesir'de "Somut Olmayan Kültürel Miras Araştırmaları Projesi" için tanıtım ve imza töreni yapıldı

Balıkesir'de "Somut Olmayan Kültürel Miras Araştırmaları Projesi" için tanıtım ve imza töreni yapıldı

BALIKESIR (AA) - Balikesir'de, "Somut Olmayan Kültürel Miras Arastirmalari Projesi" için tanitim ve imza töreni düzenlendi.

Balikesir Valiligi himayesinde Il Kültür ve Turizm Müdürlügü yönetimindeki projeye Balikesir Büyüksehir Belediyesi, Balikesir Üniversitesi, Bandirma Onyedi Eylül Üniversitesi, ve Güney Marmara Kalkinma Ajansi da destek verecek.

Projeyle, Balikesir'de kültürel mirasin unsurlari tespit edilerek belgelenmesi ve gelecek nesillere tanitilarak, tasinmasi hedefleniyor.

Güney Marmara Kalkinma Ajansi (GMKA) toplanti salonunda yapilan imza töreni öncesi konusan Balikesir Valisi Hasan Sildak, Balikesir'in cografi açidan genis bir kültürel çesitlige ev sahipligi yaptigini söyledi.

Kovid-19 nedeniyle saha çalismasi baslayana kadar projenin hazirlik döneminin devam edecegini ifade eden Sildak, söyle konustu:

"Projede amaç durum tespiti yapmak. Geçmisten günümüze intikal etmis olan somut olmayan kültürel mirasimizi ki Balikesir genis cografyasiyla her alanda oldugu gibi bu alanda potansiyeli yüksek, medeniyetlere ev sahipligi yapmis kültürel çesitligi fazla bir cografyada yasiyoruz. Bu cografyayi kayit altina almak bizim boynumuzun borcu. Bu kaydi en saglikli sekilde bilimsel yöntemlere uygun olarak bitirip gelecek kusaklara kalici bir eser olarak sunmus olacagiz. Heyecan verici bir çalisma olacagini yenilemek istiyorum. Ilçelerde kaymakamlarimiz, belediye baskanlarimiz ve muhtarlarimizin rehberliginde proje ayaklari üzerinde yürümeye devam edecek."

Balikesir Büyüksehir Belediye Baskani Yücel Yilmaz da Büyüksehir ve 20 ilçe belediyesi olarak Somut Olmayan Kültürel Miras Arastirmalari Projesine destek olacaklarini belirterek, Balikesir'e Balkanlardan, Kafkasya'dan, Orta Asya'dan insanlarin mübadele veya baska sebeplerden dolayi gelerek çok güzel yasattiklari soyut miraslar oldugunu bildirdi.

Il Kültür ve Turizm Müdürü Mustafa Çalti da Balikesir’in genis bir kültür yapisina sahip oldugunu ifade ederek, gerçeklestirilecek projeyle toplanan bilgi ve birikimin gelecek nesillere aktaracaklarini dile getirdi.

Konusmalarin ardindan Balikesir Valisi Hasan Sildak, Büyüksehir Belediye Baskani Yücel Yilmaz, Balikesir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ilter Kus, Bandirma Onyedi Eylül Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Süleyman Özdemir, Il Kültür ve Turizm Müdürü Mustafa Çalti ve GMKA Genel Sekreteri Hasan Iskender isbirligi protokolünü imzaladi.
Haber Kaynak :