Siirt İl Özel İdare Spor'dan transfer atağı

Kayseri Melikgazi'nin imarına yakın mercek

Yasaklı alan dışında kalan İğneada'da 250 tekne hamsi peşinde

Malatyalı sanayicilerden ihracat toplantısı

Kilis İl Müftülüğü'nden çevrimiçi yarışma

Bursa'da mübadele anısına fidan bağışı

Yalova Terma City'de sömestir şenliği

Keşan Belediyesi esnafa 5 milyon lira destek verecek

Sis altında kalan Selimiye Camisi gözden kayboldu

Battalgazi Belediyesi'nden Derme mesaisi

AK Parti Kilis İl Başkanı...

Siirt İl Özel İdare Spor'...

Kayseri Büyükşehir'e AK P...

Kayseri Melikgazi'nin ima...

Yasaklı alan dışında kala...

Yükleniyor

Yükleniyor

YükleniyorBakan Karaismailoğlu, Kuzey Marmara Otoyolu'nda incelemelerde bulundu

Bakan Karaismailoğlu, Kuzey Marmara Otoyolu'nda incelemelerde bulundu

SAKARYA (AA) - Ulastirma ve Altyapi Bakani Adil Karaismailoglu, 18 yilda ulasim ve iletisim alaninda 910 milyar liralik yatirim yapildigini belirterek, bundan sonraki yatirimlarin demir yolu agirlikli olarak devam edecegini bildirdi.

Incelemelerde bulunmak üzere Kuzey Marmara Otoyolu Projesi Izmit Kavsagi-Akyazi Hatti (6. kesim) Akyazi santiyesine gelen Karaismailoglu, yetkililerden çalismalara iliskin bilgi aldi.

Bakan Karaismailoglu, daha sonra gazetecilere yaptigi açiklamada, otoyol projesinin Türkiye ve dünya için çok büyük öneme sahip oldugunu söyledi.

Bakanlik olarak ülkenin tüm köselerine yayilmis 3 binin üzerindeki santiyede Türkiye'nin kalkinmasi için büyük bir özveriyle çalismalarinin devam ettigini dile getiren Karaismailoglu, santiyelerde yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salginiyla mücadele kapsaminda maske, mesafe ve temizlik konularinda önlemlerin alindigini ifade etti.

Amaçlarinin vatandaslarin hayatini kolaylastirmak oldugunu vurgulayan Karaismailoglu, ekonomik canliliga destek olmak ve ülkenin gelecek hedeflerine katki saglamak için 400 bin kisilik orduyla çalistiklarini belirtti.

Her yol yatiriminin, yapim asamasindan baslayarak artan istihdama, yeni yatirimlara, sosyal ve ekonomik gelismelere ortam hazirladigini söyleyen Karaismailoglu, tamamlanan otoyollarin zaman, yakit ve çevre konusunda sagladigi tasarruflarin vatandaslara hizmet olarak geri döndügünü ifade etti.

- Bölünmüs yollarla yillik 18,5 milyar lira tasarruf saglandi

Bakan Karaismailoglu, Türkiye'de 28 bin kilometre bölünmüs yol agi bulundugunu, bunun 3 bin 200 kilometresinin otoyol olarak çalistigini dile getirdi.

Mevcut trafigin yüzde 75'inin 28 bin kilometrelik bölünmüs yolda seyrettigi bilgisini veren Karaismailoglu, bu yollarin yapilmasiyla yillik yaklasik 18 milyar 501 milyon liralik tasarruf saglandigini söyledi. Karaismailoglu, söyle devam etti:

"Bunun yaklasik 6 milyar 905 milyon lirasi yakittan, 11 milyar 596 milyon lirasi seyahat süresindeki kisalmalardan is gücü tasarrufu olarak saglanmistir. Ayrica, emisyon salinimindan da 3 milyon 877 bin 289 ton azalma saglanmistir. Tabii karbon emisyonundan ve çevreye verdigimiz katkilar da ayrica bir fayda maliyet degeri olusturuyor."

Karaismailoglu, daha önce Kuzey Marmara Otoyolu gibi pek çok projede kamu ve özel sektör is birligi modellerinden yararlanarak yollarin kisa zamanda tamamlandigini, bu projenin de kisa sürede tamamlanarak vatandaslarin hizmet sunulacagini, ardindan diger projelere baslanacagini ifade etti.

Bakan Karaismailoglu, "Bizler bu yollari, köprüleri, tünelleri yaparak Edirne'den Kars'a, Hakkari'den Denizli'ye ulasimi her modda kesintisiz hale getiriyoruz. Bütün bunlarin yaninda her ulasim modunda dünyanin köprüsü olmak, bize ticari rotalarin cografyamizda odaklandigi bir dönemde benzersiz avantajlar sagliyor. Bu strateji dogrultusunda Cumhurbaskanimizin liderliginde son 18 yilda ulasim ve iletisim modlarina 910 milyar liralik yatirim yaptik. Bu yatirimlarin yüzde 62'si kara yollarinda. Bundan sonraki yatirimlarimiz demir yolu agirlikli olarak devam etmeye baslayacak. Bugüne kadar yatirimlarda yüzde 18 olan demir yolu payini ilk asamada yüzde 50'lere, daha sonra da yüzde 60'lara çikarmayi hedefliyoruz." dedi.

- "Uydularimiz bir bir uzaya gidiyor"

Dünya ticaretinde ve mavi vatanda önemi her geçen gün artan limanlar, gemiler insa ettiklerini dile getiren Karaismailoglu, "Uydularimiz bir bir uzaya gidiyor. 2020 sonunda 5A'yi uzaya firlatacagiz. 2021 Haziran'da 5B uydumuzu uzaya firlatacagiz. 2022 yili baslarinda milli uydularimiz 6A ve 6B'yi uzaya firlatmak için bütün arkadaslarimizla canla basla büyük bir özveriyle çalismalarimiz devam ediyor." diye konustu.

Kuzey Marmara Otoyolu'nun da bu inanç ve kararlilikla son haline geldigini belirten Karaismailoglu, projenin 2013 yilinda basladigini animsatti.

Karaismailoglu, bugüne kadar 321 kilometrelik kismin hizmete alindigini ifade ederek sunlari söyledi:

"Kurtköy-Akyazi Projesi'nin yaklasik 73 kilometre uzunlugundaki 6. kesiminin 68 kilometre uzunlugundaki son bölümü olan TEM Izmit-1 Kavsagi ile proje sonu TEM-Akyazi kavsaklari arasini da bu yilin sonunda 21 Aralik gibi hizmete almayi hedefliyoruz. Burasi da tamamlandiktan sonra D-100 ve sehir içi trafiginin karmasasindan kurtulacak, yeni 400 kilometrelik bir alternatif olarak Kuzey Marmara Otoyolu'nu hizmete almis olacagiz. Kuzey Marmara Otoyolu'nda 47 kilometre çift tüp viyadük, 16 kilometre de çift tüp tünelden olusmakta. Dünyanin en uzun 4 seritli otoyol tünelleri bulunmakta, kalitesi itibariyla da dünyanin en kaliteli islerini yapan Ulastirma ve Altyapi Bakanligi olarak gururla milletimizin hizmetine sunuyoruz."

- "Tamamen akilli bir otoyol olarak dizayn edildi"

Otoyolun tamamen "akilli bir otoyol" olarak dizayn edildigini bildiren Karaismailoglu, "Otoyol tamamen fiber optik altyapiyla donatildi. 134 degisken mesaj sistemi kullanildi. Bunun gibi 193 degisken trafik isareti kullanildi. Otoyol, ayni sekilde 344'ü izleme 1102'si olay algilama olmak üzere 3046 akilli ulasim sistemleri kamerasiyla donatildi. 36 meteorolojik ölçüm istasyonuyla da tüm iklim sartlarina hazir bir otoyol insa ettik." dedi.

Bakan Karaismailoglu, dünyaya örnek projeler yapan bir bakanlik olduklarini belirterek, 3 binin üzerindeki santiyede çalisan 400 binden fazla çalisma arkadasina özverili çalismalarindan dolayi tesekkür etti.

Türkiye'nin, Cumhurbaskani Recep Tayyip Erdogan'in liderliginde dünyanin en büyük projelerini hayata geçirdigini söyleyen Karaismailoglu, sunlari kaydetti:

"Bundan sonra da vatandasa hizmet edecek çok degerli projeler tamamladiginda ticarete, turizme ve istihdama saglayacagi katki, yatirim maliyetlerinin çok çok üzerinde yan ve direkt faydalariyla birlikte ülkemize hizmet edecek. Ulastirma ve altyapi projeleri bir akarsu gibidir. Geçtigi yerlere hareketlilik getirir. Üretimi, istihdami artirir. Sürekli santiyelerdeyiz. Arkadaslarimiza güç, kuvvet veriyoruz. Titizlikle takip ettigimiz islerimizi bir an önce bitirip vatandaslarimizin hizmetine sunmak için özveriyle çalisiyoruz."

Bakan Karaismailoglu ve beraberindeki heyet, daha sonra Akyazi ilçesi Eskibedil Mahallesi'ndeki camide cuma namazi kildi.

Namazin ardindan bir süre vatandaslarla sohbet eden Karaismailoglu, Kuzey Marmara Otoyolu güzergahinda incelemelerde bulundu.


Haber Kaynak :