Başkan Büyükgöz GESMEK merkezinde

GTÜ Öğrencisi yazmayı öğreten defter icat etti

Sanayide kapasite kullanımı artış gösterdi

Levent Altun Genel Başkan Yardımcısı oldu TGF'de görev dağılımı yapıldı

TGF’de Yılmaz Karaca güven tazeledi Anadolu basını Alanya’da buluştu

TGF’de Yılmaz Karaca güven tazeledi Gebzeli gazetecilere önemli görevler

TGF Genel Başkanı Karaca, Yerel Medya Çalıştayı’nda konuştu: “Örgütler birlikte hareket etmelidir”

Kocaeli Gölcük'te asfalt çalışması

İGF’nin medyalara reklam desteği ödemeleri başladı

Manisa'da Demirci HİS Göleti yapımı

Başkan Büyükgöz GESMEK ...

GTÜ Öğrencisi yazmayı öğr...

Sanayide kapasite kullanı...

Levent Altun Genel Başka...

TGF’de Yılmaz Karaca güv...

Yükleniyor

Yükleniyor

Yükleniyor6 bilim insanı TÜBA-TEKNOFEST'te ödüllendirildi

6 bilim insanı TÜBA-TEKNOFEST'te ödüllendirildi

 

İSTANBUL (İGFA) - TÜBA'nın, bilimin öneminin takdir ve kabulünü geliştirme amacı doğrultusunda, üstün başarılı bilim insanlarını onurlandırmak ve ödüllendirmek, bilimsel çalışmaları ve bilim insanlığını teşvik etmek misyonuyla geleneksel olarak verdiği TÜBA ödüllerine ek oluşturduğu TÜBA-TEKNOFEST Doktora Bilim Ödülleri ilk kez bu yıl verildi.

TÜBA TEKNOFEST Doktora Bilim Ödülleri, İstanbul Atatürk Havalimanı’nda gerçekleştirilen TEKNOFEST kapsamında düzenlenen törenle Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank tarafından Fen ve Mühendislik Bilimleri, Sosyal ve Beşeri Bilimler ile Sağlık ve Yaşam Bilimleri alanından toplam 6 bilim insanına ödülleri takdim edildi. Törende TÜBA Başkanı Prof. Dr. Muzaffer Şeker, Türkiye Teknoloji Takımı Mütevelli Heyeti Başkanı Selçuk Bayraktar ve TÜBA Üyeleri de yer aldı.

Son üç yıl içerisinde tamamlanarak, savunulmuş doktora tez sahiplerinin Ödül Programına başvurabildiği bilgisini veren TÜBA Başkanı Prof. Dr. Muzaffer Şeker tez içerik kalitesi, tezden üretilmiş yayın ve tez sahibinin yayın nicelik ve nitelik değerlendirmesi ile sanayi, teknoloji ve verimliliğe yönelik patent veya ürüne dönüşme katkısı gibi özel kriterler göz önünde bulundurularak oldukça detaylı bir değerlendirme sürecinin yaşandığını söyledi.

Bu kapsamda Fen ve Mühendislik Bilimleri alanında Dr. Turaç Farsadi Orta Doğu Teknik Üniversitesi’ndeki 2018 tarihli ve “Geometrik Doğrusalsızlık ve Sıkıştırılabilirlik İçeren Kompozit Uçak Kanat ve Rüzgar Türbin Kanatlarının Aeroelastik Analizi” başlıklı teziyle birinci, Dr. Abdolali Khalili Sadaghiani Sabancı Üniversitesi’ndeki 2019 tarihli “Isıtılmış Havuz Kaynakları Transferi İçin Mikro/Nano Mühendislik Teknikleri” teziyle ikinci, Dr. Halil Hakan Açıkel Erciyes Üniversitesi’ndeki 2018 tarihli “Rüzgar Türbini Kanadı Üzerindeki Akışın Esneklik İle Kontrolü” adlı teziyle üçüncü,

Sosyal ve Beşeri Bilimler alanında; Dr. Yasemin Kahyaoğlu Erdoğmuş Anadolu Üniversitesi’ndeki 2020 tarihli “Oyun Tabanlı Öğrenme Ortamında Eğitsel Ajan ve Geri Bildirim Türlerinin Akademik Başarı, Akış Deneyimi ve Bilişsel Yük Açısından İncelenmesi” teziyle birinci,

Sağlık ve Yaşam Bilimleri alanında; Dr. Zihni Onur Uygun Ege Üniversitesi’ndeki 2020 tarihli “Tümör Tanı Ve İzlemi İçin Dolaşımdaki Serbest DNA'nın Tayinine Yönelik Spesifik Bir Biyosensör Sistemi Geliştirilmesi” teziyle birinci, Dr. Gülşah Çongur Ege Üniversitesi’ndeki 2019 tarihli teziyle “Biyomoleküler Etkileşimi Elektrokimyasal Algılamaya Yönelik DNA Biyosensörlerinin Geliştirilmesi” başlıklı teziyle ikinci olarak TÜBA TEKNOFEST Doktora Bilim Ödülü’ne layık görüldüler.