Başkan Büyükgöz GESMEK merkezinde

GTÜ Öğrencisi yazmayı öğreten defter icat etti

Sanayide kapasite kullanımı artış gösterdi

Levent Altun Genel Başkan Yardımcısı oldu TGF'de görev dağılımı yapıldı

TGF’de Yılmaz Karaca güven tazeledi Anadolu basını Alanya’da buluştu

TGF’de Yılmaz Karaca güven tazeledi Gebzeli gazetecilere önemli görevler

TGF Genel Başkanı Karaca, Yerel Medya Çalıştayı’nda konuştu: “Örgütler birlikte hareket etmelidir”

Kocaeli Gölcük'te asfalt çalışması

İGF’nin medyalara reklam desteği ödemeleri başladı

Manisa'da Demirci HİS Göleti yapımı

Başkan Büyükgöz GESMEK ...

GTÜ Öğrencisi yazmayı öğr...

Sanayide kapasite kullanı...

Levent Altun Genel Başka...

TGF’de Yılmaz Karaca güv...

Yükleniyor

Yükleniyor

Yükleniyor2 bin 600 yıllık Lidya mutfağından "fare kafatası" çıktı

2 bin 600 yıllık Lidya mutfağından "fare kafatası" çıktı

BALIKESIR (AA) - MIRAÇ KAYA - Balikesir'in Bandirma ilçesinde, Manyas Gölü'nün kiyisindaki Daskyleion Antik Kenti kazilarinda Lidya dönemine ait yapida fare kafatasina rastlandi.

Ilk yerlesimlerin milattan önce 3000'li yillara uzandigi Hisartepe mevkisindeki antik kentte 1954'te baslayan arkeolojik kaziya devam ediliyor.

Mugla Sitki Koçman Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Ögretim Üyesi Prof. Dr. Kaan Iren'in baskanligini yaptigi kazi ekibi, çalismalarini 2 yil önce bulunan 2 bin 600 yillik mutfak ve çevresinde yogunlastirdi.

Iren, AA muhabirine, ulastiklari Lidya mutfaginin bu medeniyete ait dünyadaki ender yapilardan oldugunu söyledi.

Kazida bu yapiyla ilgili önemli buluntulara ulastiklarini dile getiren Iren, "Çok önemli buluntular veren ve Lidyalilarin yemek aliskanliklarini bize sergileyen bir mutfaktir. Bu yüzden burada belgelemeye çok önem veriyoruz ve çok titiz, yavas bir çalismayi sürdürüyoruz." dedi.

Iren, mutfagin milattan önce 600 ila 550 yillarinda en az 2 defa yangin geçirdigini tespit ettiklerini belirterek, su bilgileri paylasti:

"Çati çöktügü için bütün kap kacak tam olarak ele geçiyor. O sirada ne yemek pisiyorsa veya ne hazirlaniyorsa onlarin da kalintilarini bulmak olasi oluyor. Bu sekilde çesitli hayvanlarin kemikleri ve çesitli tohumlar elimize geçti. Bunu uzmanlar ve antropologlar inceliyorlar.

Bu yilki çalismalarimizda bir sürpriz oldu, kazimizda ne oldugunu anlamadigimiz bir kafatasi parçasi elimize geçti. Biz bunu hayvan bilimiyle ugrasan antropologlara gösterdigimizde bunun Lidyali bir mutfak faresi oldugunu ögrenmis olduk. Bu bizim için hem eglenceli hem de ilginç bir sonuç teskil etti."

Desteklerinden dolayi Kültür ve Turizm Bakanligi ile Balikesir Büyüksehir, Bandirma ve Manyas belediyelerine tesekkür eden Iren, antik kentte çalismalarinin sürecegini sözlerine ekledi.

- Daskyleion Antik Kenti

Anadolu'daki çesitli etnik gruplar tarafindan kurulan Daskyleion'a ilk yerlesenlerin, Misya ve Frigyalilar oldugu tahmin ediliyor.

Bölge, milattan önce 7'nci yüzyilda Lidya egemenligine girdi.

Milattan önce 546'da Perslerin eyalet baskenti haline getirdigi Daskyleion'daki hakimiyetleri 220 yila yakin sürdü.

Büyük Iskender'in Biga civarinda Perslerle olan savasi kazanarak ele geçirdigi kent, yaklasik 200 yil Makedonyalilarin hakimiyetinde kaldi.

Doga Roma (Bizans) kalesinin 11'inci yüzyilda insa edildigi kentte yerlesim, Türklerin bölgeyi ele geçirmesinin ardindan sona erdi.